Wybór nowego patrona

W wyborach na nowego patrona udział wzięło:

• 358 uczniów i harcerzy

• 163 rodziców

• 46 nauczycieli i pracowników administracji i obsługi

Nowym patronem Szkoły Podstawowej nr 29 został
Jan Bytnar z ilością głosów 427.
Wanda Chotomska otrzymała 109 głosów,
a Zofia Kossak – Szczucka uzyskała 31 głosów.

Jan Bytnar  (1921-1943)

„Miłość do Ojczyzny, pragnienie poważnej pracy dla niej przenikały na wskroś jego program życiowy”.

Wychowany w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Jako patron szkoły może stanowić wzór postawy obywatelskiej i patriotycznej, konsekwencji w dążeniu do celu, lojalności,
odwagi i opanowania.

Atuty

-Absolwent Szkoły Podstawowej nr 29  z siedzibą na Zagórnej 9 i Państwowego Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie.
– Zorganizował drużynę harcerską w Szkole Podstawowej nr 29 przy ulicy Zagórnej 9.
Uzyskał najwyższy stopień młodzieżowy Harcerza Rzeczypospolitej.
– Bohater Szarych Szeregów. Ambitny, pragnął się kształcić i rozwijać.
Otrzymał

– Krzyż Walecznych.
– Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Upamiętnienie

• Staraniem byłych żołnierzy batalionu „Zośka” i Hufca ZHP Warszawa-Mokotów 26 marca 1980 na frontowej ścianie kamienicy przy al. Niepodległości 159 odsłonięto tablicę pamiątkową.
  • W marcu 1992 imieniem Jana Bytnara „Rudego” nazwano jedną z ulic na Mokotowie.
  • Jego imię nosi wiele szkół i ponad 150 drużyn harcerskich w całej Polsce.

W kulturze masowej

• Jan Bytnar jest jednym z głównych bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.
  • Jest bohaterem filmów:  „Akcja pod Arsenałem” (1977) , „ Oni szli Szarymi Szeregami” (2010) i  „Kamienie na szaniec” (2014).